Beylikdüzü Escort android programi indir

Döner Sermayeler Emekliliğe yansıyacak mı?


Bu makale 2015-12-11 11:26:18 eklenmiş ve 1097 kez görüntülenmiştir.
CEMAL YAMAK

 

Sağlık çalışanlarının son dönemde sıkça dile getirdiği konulardan birisi de Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması konusu.Bu sorun uzun süredir gündemde olmasına karşın bir türlü çözülemedi.

 

Döner Sermayenin emekliliğe yansıtılabilmesi için Toplam döner sermaye matrahı üzerinden  %9 oranında sigorta kesintisi ve % 5 oranında Genel Sağlık Sigortası primi olmak üzere toplam % 14 oranında prim kesilmesi gerekiyor.Bu prime ilave olarak %11 oranında işveren payının da devlet tarafından ödenmesi gerekiyor.

 

 

Tamgün yasasıyla Uzman tabip, tabip ve diş tabiplerinin emekli ikramiye ve emekli maslarını artırmak üzere düzenleme yapılmıştı.Bu düzenlemeyle tabipler %11 oranındaki işveren payını da kendileri ödemek zorunda kaldılar.

 

            Tabipler için yapılan düzenleme diğer sağlık personeli içinde getirildiği takdirde sağlık çalışanlarının döner sermayelerinde %14+%11=%25 oranında düşüş yaşanacak.

 

Mevcut düzenlemelere göre %11 oranı devlet tarafından ödenmek suretiyle sağlık personelinin döner sermayeleri emekliliğe yansıtıldığı takdirde ele geçen döner sermaye miktarı en iyimser senaryoda %14 oranında azalacaktır.

 

 

Yetkili sendika olan Sağlık Sen sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin zaten arzu edilen düzeyde olmadığını,bu nedenle %25’lik kesintinin Devlet tarafından karşılanması gerektiğini söylüyor.Devlet ise bu parayı ödemek istemiyor.

 

 Sağlık Sen'in konuyu çözmek için yoğun çaba harcamasına karşın olayın ekonomik boyutu düşünüldüğünde; sorunun çok da kolay çözülemeyeceği görülüyor.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

Aydın Gündemini Belirleyen Haber Sitesi-Aydin Haberleri
© Copyright 2013 Aydın Gündem Yazılım Ekibi. Tüm hakları saklıdır. Bu site haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
AYDIN GÜNDEM
Özlem Çerçioğlu
Aydın Belediyesi
Kuşadası
Nazilli
SPOR
Galatasaray
Beşiktaş
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
IŞİD