Beylikdüzü Escort android programi indir

4/B ‘Lİ İKEN 2011YILINDA KADROYA GEÇİRİLEN SAĞLIK PERSONELİNİN PRİM İADESİ


Bu makale 2015-11-27 09:10:23 eklenmiş ve 1784 kez görüntülenmiştir.
CEMAL YAMAK

 

4/B ‘li iken 2011 yılında kadroya geçirilen Sağlık personelinden ek ödemelerinden %14 oranında sigorta primi kesilmekteydi. Bu uygulama nedeniyle sağlık personeli %14 oranında fazladan sigorta primi ödemişti.


Haksız uygulama üzerine SAĞLIK SEN Şanlıurfa Şubesine müracaat eden bir üye adına, SAĞLIK SEN Şanlıurfa Şubesi Avukatı Cüneyd ALTIPARMAK tarafından Şanlıurfa 1. İş Mahkemesinde dava açılmıştı.


Dava dosyasını inceleyen Şanlıurfa 1. İş Mahkemesi 05.06.2014 tarih ve 2013/4 Esas sayılı– 2014/386 sayılı kararı ile ek ödemeden yapılan sigorta prim kesintilerinin haksız olduğuna bu nedenle de iadesine karar verdi.


Şanlıurfa 1. İş Mahkemesinin kararı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Yargıtay’da temyiz edildi.Dosyayı görüşen Yargıtay 21. Hukuk Dairesi 17.06.2015 tarih ve 2014/14827 Esas sayılı- 2015/13963 sayılı kararıyla Şanlıurfa 1. İş Mahkemesinin kararını onadı. 


Yargıtay kararı Türkiye genelinde açılacak olan davalara emsal teşkil etmektedir.Aynı durumda olan personelin görev yaptığı kuruma ve ilde bulunan SGK İl Müdürlüğüne başvuru yaparak yasal faiziyle birlikte prim iadesi talebinde bulunması gerekmektedir.


SGK prim iadesi yapabileceği gibi talepleri reddedebilir.Bu durumda görev yapılan ilin İş Mahkemesinde dava açılması gerekmekte. İş Mahkemelerinde dava açmak için 500 TL civarında para yatırmak gerekiyor.İş Mahkemelerinde davalar duruşmalı olarak görülmekte olup dosyalar genelde bilirkişiye gönderilmektedir.Süreçlerin takibi açısından bir avukattan yardım alınması yerinde olur.


Yargıtay kararları yerel mahkemelerce genel olarak emsal kabul edilir.Ancak bu kesin bir durum değildir.Küçük bir ihtimal olmakla birlikte Mahkemeler arasında farklı kararlar çıkabilir.Bir ilde kazanılan dava başka bir ilde kaybedilebilir,yada Yargıtay bir başka dava da kararını değiştirebilir.
Küçük bir ihtimal olmakla birlikte Dava kaybedildiği durumda mahkeme masrafı olarak başlangıçta yatırılan yaklaşık 500 TL ücrete ilave olarak 1500 TL civarında vekalet ücreti de ödenebilir. 


Sağlık çalışanlarının artıları ve eksilerini değerlendirip ona göre karar vermeleri yerinde olur. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

Aydın Gündemini Belirleyen Haber Sitesi-Aydin Haberleri
© Copyright 2013 Aydın Gündem Yazılım Ekibi. Tüm hakları saklıdır. Bu site haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
AYDIN GÜNDEM
Özlem Çerçioğlu
Aydın Belediyesi
Kuşadası
Nazilli
SPOR
Galatasaray
Beşiktaş
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
IŞİD