Beylikdüzü Escort android programi indir

Ocak Ayında Döner Sermayeler Artacak mı?


Bu makale 2015-11-25 08:46:30 eklenmiş ve 1241 kez görüntülenmiştir.
CEMAL YAMAK


Sağlık çalışanlarının sürekli olarak sorduğu sorulardan biri de Ocak ayında döner sermayelere zam gelecek mi? 


Bu yazımda 2016 - 2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu sözleşme hükümlerine göre konuyu açıklamaya çalışacağım.

3. Dönem Toplu sözleşme hükümlerine göre Ocak ayında sağlık çalışanlarının tamamının döner sermayelerinde farklı miktarlarda olsa da artışlar olacak. 


Toplu sözleşmeyle Sağlık Çalışanlarına yapılan döner sermaye ödemelerinde ayda 5 güne ve yılda toplam 10 güne kadar olan yıllık izin süreleri, döner sermaye ödemelerinde "çalışılmayan gün" kapsamında değerlendirilmeyecek.Bu uygulama ile kısa süreli izinlerde döner sermaye mağduriyetinin önüne geçilmiş oluyor.

Döner sermayesinde artış yapılacak personeller ve artış miktarı


1-Üçüncü seviye acil servis ve üçüncü seviye yoğun bakımlarda görev yapanlar.
Üçüncü seviye acil servis ve üçüncü seviye yoğun bakımlarda görev yapan sağlık personeli 0.50 kadro unvan katsayısı üzerinden döner sermaye almaktayken 1 ocaktan itibaren 0.55 kadro unvan katsayısı üzerinden döner sermaye almaya başlayacak.Buradaki %10 ‘luk artışa ilave olarak kendilerine %10 da ek puan da verilecek.


Bir örnekle açıklamak gerekirse;
Kasım ayında sabit+döner sermaye=1400 TL alan bir sağlık personeli %10 ‘luk kat sayı artışından dolayı yaklaşık 140 TL,%10 ‘luk ek puan artışından dolayı yaklaşık 250 TL artış olmak üzere döner sermayesinde yaklaşık olarak 390-400 TL.artış olacak.


2-112 acil sağlık istasyonu sorumlu sağlık personelinin hizmet alanı kadro unvan katsayısı 0,10 puan artırıldı.Bu artışla sorumlu sağlık personeli olarak görev yapanların döner sermayesinde yaklaşık olarak 150- 200 TL arasında artış sağlanmış olacak. 


3-Türkiye Halk Sağlığı Kurumuna bağlı entegre hastanelerin acil servislerinde görev yapan personelin hizmet alanı kadro unvan katsayıları 0.40 puan iken 0,55 puana çıkarıldı.Bu birimlerde çalışanlar 112 acil serviste çalışan sağlık personelleriyle hemen hemen aynı düzeyde döner sermaye alabilecekler.


4- Çevre sağlığı denetimi ve tütün denetimi yapan personele Halk Sağlığı Müdürlüğü il birim performans puan ortalamasının %5'i oranında ek puan verilecek.


5- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına bağlı kamplarda misafir edilen yabancı uyrukluların yaşadığı yerlerde bulunan sağlık tesislerinde görev yapan tabip dışı personelinin (sözleşmeli personel dahil) döner sermaye tavanı %150 den % 180’e çıkarıldı.


6-Hastanelerin özellikli birimleri dışında çalışan sağlık personelinin kadro unvan kat sayıları 0.40 iken ocak ayında 0.45 olarak uygulanacak.Buradaki artış miktarı yaklaşık %12 olacak. Döner sermaye tavan oranının da % 150 den %170’e yükseltilmiş olması nedeniyle tavana takılmaksızın daha fazla döner sermaye alabilecekler.


7- Birinci Basamak sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelinin kadro unvan kat sayıları 0.40 iken ocak ayında 0.45 olarak uygulanacak.İl Sağlık Müdürlüğü ile il Halk Sağlığı müdürlüğünün dağıtım oranına göre aldıkları döner sermayelerde artış sağlanmış olacak.


8- Teknik Hizmetler,Genel İdari Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler sınıfında çalışan personelin 0.25 olan kadro unvan katsayısı 0.30 olarak uygulanacak.Buradaki artış miktarı %20 olarak ortaya çıkmaktadır.Ayrıca % 150 olan döner sermaye tavan oranları %170’e çıkarılıyor.Bu düzenlemeyle sabitin üzerinde döner sermaye alamayan Teknik Hizmetler,Genel İdari Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler sınıfı çalışanlarının da ilave döner sermaye alması sağlanmış oluyor.

Yukarıdaki oranlara şuan %20 olan vergi diliminin Ocak ayında %15 ‘e düşecek olması da ilave edildiğinde; sağlık çalışanlarının Ocak ayı döner sermayelerini alacakları Şubat ayında önemli miktarlarda artışla karşılaşacakları söylenebilir.Hayırlı olsun diyelim... 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

Aydın Gündemini Belirleyen Haber Sitesi-Aydin Haberleri
© Copyright 2013 Aydın Gündem Yazılım Ekibi. Tüm hakları saklıdır. Bu site haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
AYDIN GÜNDEM
Özlem Çerçioğlu
Aydın Belediyesi
Kuşadası
Nazilli
SPOR
Galatasaray
Beşiktaş
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
IŞİD