Beylikdüzü Escort android programi indir

MEMURLARIN MAL BİLDİRİMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER


Bu makale 2015-10-23 22:16:22 eklenmiş ve 757 kez görüntülenmiştir.
CEMAL YAMAK

 

Memurların mal bildirimi 3628 sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununda ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Kanuna  veya  genel  ahlaka  uygun  olarak  sağlandığı  ispat  edilmeyen  mallar  veya  ilgilinin sosyal  yaşantısı  bakımından  geliriyle  uygun  olduğu  kabul  edilemeyecek  harcamalar  şeklinde  ortaya  çıkan artışlar, haksız mal edinme sayılır.

 

Memurlar,  kendilerine,  eşlerine  ve  velayetleri  altındaki çocuklarına  ait  bulunan  taşınmaz  malları  ile  kendisine  yapılan  aylık  net  ödemenin beş katından fazla tutarındaki her biri için ayrı olmak üzere, para, hisse senetleri ve tahviller ile altın, mücevher ve diğer taşınır malları, hakları, alacakları ve gelirleriyle bunların kaynakları, borçları ve sebepleri hakkında mal bildiriminde  bulunurlar.

 

 Memurların mal bildiriminde bulunduğu  durumlar:

1-Memurlar göreve başlarken,

2-Sonu (0) ve (5) ile biten yıllarda , en geç şubat ayı sonuna kadar,

3- Mal varlığında önemli bir değişiklik olduğunda bir ay içinde,

4-Görevin sona ermesi halinde, ayrılma tarihini izleyen bir ay içinde mal bildiriminde  bulunurlar.

 

      Yeni bildirimler yetkili merci tarafından daha önceki bildirimler ile karşılaştırılırlar.Görevleri sebebiyle birden fazla mal bildiriminde bulunması gerekenler asli  görevlerinden dolayı bir tek mal bildiriminde bulunurlar. 

 

Mal bildirimleri,  özel kanunlardaki hükümler saklı kalmak kaydıyla bildirimde bulunanın özel dosyasında saklanır. Bildirimlerin içeriği hakkında, istisnai durumlar dışında hiçbir şekilde açıklama yapılamaz  ve  bilgi  verilemez.

 

Kamu Görevlileri Etik Kurulu mal bildirimlerini gerektiğinde inceleme yetkisine  sahiptir.Mal  bildirimlerindeki  bilgilerin  doğruluğunun  kontrolü  amacıyla  ilgili  kişi  ve kuruluşlar (bankalar ve özel finans kurumları dahil) talep edilen bilgileri en geç otuz gün içinde Kurula vermekle yükümlüdürler.

 

Süresi içinde mal bildiriminde bulunmayana bildirimlerin verileceği mercilerce ihtarda bulunulur. İhtarın kendisine tebliğinden itibaren otuz gün içinde mazeretsiz olarak bildirimde bulunmayana üç aya kadar hapis cezası verilir.

 

Soruşturma ile ilgili olarak verilen süre zarfında mal bildiriminde bulunmayana üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

 

Mal bildiriminin içeriği hakkında bilgi verenler üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılırlar.Basın bilgi verilmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

 

Gerçeğe aykırı mal bildirimde bulunana altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.Haksız mal edinene üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş milyon liradan on milyon liraya kadar ağır para cezası verilir. Haksız edinilen malı kaçıran veya gizleyene de aynı ceza verilir.

 

 Haksız edinilmiş olan mallara el konulur.El konulamadığı durumlarda haksız edinilen değere eşit bedelinin hazineye ödenmesine karar verilir. Bu bedel ödenmediği durumlarda Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine göre tahsil olunur.

 

Gerçeğe aykırı bildirimde bulunan ve bildirimin içeriği hakkında bilgi veren memurlar aldıkları hapis cezası süresi kadar kamu hizmetlerinden yasaklanma cezasıyla da cezalandırılır.

 

Haksız mal edinen,haksız edinilen malı kaçıran veya gizleyene de , sürekli olarak kamu hizmetlerinden yasaklanma cezası verilir.

 

Süresi içinde Mal bildiriminde bulunmayanlara verilen ceza dışındaki cezalar Tecil edilemez, şahsi hürriyeti  bağlayıcı  olanlar  para  veya  tedbire  çevrilemez.

                                                                                                                                                                            Cemal YAMAK

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

Aydın Gündemini Belirleyen Haber Sitesi-Aydin Haberleri
© Copyright 2013 Aydın Gündem Yazılım Ekibi. Tüm hakları saklıdır. Bu site haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
AYDIN GÜNDEM
Özlem Çerçioğlu
Aydın Belediyesi
Kuşadası
Nazilli
SPOR
Galatasaray
Beşiktaş
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
IŞİD