Beylikdüzü Escort android programi indir

SAĞLIK PERSONELİNİN EŞ DURUMU TAYİNİNDE YENİ DÖNEM

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarında görev yapan Sağlık Hizmetleri Sınıfı personelin Atama ve Nakil Yönetmeliğinde çok önemli değişiklikler yapıldı.
Bu makale 2015-05-01 17:07:21 eklenmiş ve 1322 kez görüntülenmiştir.
CEMAL YAMAK

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarında görev yapan Sağlık Hizmetleri Sınıfı personelin  Atama ve Nakil Yönetmeliğinde çok önemli değişiklikler yapıldı.Bu değişikliklerden biride Eş durumu tayinidir.

 

Yönetmeliğe göre:

 Eşlerin ikisinin de Bakanlık veya bağlı kuruluşlarda kamu personeli olması hâlinde; Astlık üstlük sıralaması esas alınarak astın görev yeri üste bağlı olarak değiştirilir. Üstlük astlık sıralaması; Bakanlık ve Bağlı Kuruluş Merkez Teşkilatı kadroları, il sağlık müdürü/halk sağlığı müdürü/genel sekreter, başkan, hastane yöneticisi, başhekim, eğitim görevlisi, başasistan, yan dal uzmanları, uzman tabipler, uzman diş tabipleri, tabipler, diş tabipleri ve diğer sağlık personeli şeklindedir.

 

Personelin eşit statüde olması halinde yani aralarında astlık üstlük bulunmaması aile birliğinin D veya C hizmet grubu bir ilde sağlanması esastır. D veya C hizmet grubunda aile birliğinin sağlanamaması halinde; her iki eşin unvan ve branşında eşlerinin görev yaptığı ilin standardına göre doluluk oranı az olan ilde aile birliği sağlanır.

 

Doluluk oranlarının da eşit olması halinde; aynı hizmet bölgesinde görev yapan eşlerden yer değiştirme talebinde bulunanın, farklı hizmet bölgelerinde görev yapan eşlerden ise üst hizmet bölgesinde görev yapan personelin görev yeri değiştirilir.

 

Mazeret tayini nedeniyle atanan personelin eşinin görev yeri değişikliği talebinde D veya C hizmet grubu şartı aranmaz.

 

Dönem tayini ile atanan personelin görev yeri değişikliği talebinde eşinin atanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde D veya C hizmet grubu şartı aranmaz.

 

Eşleri, kadrosunun bulunduğu il dışında herhangi bir aile hekimi pozisyonunda görev yapanların yer değişikliği talepleri mazeret tayini hükümleri çerçevesinde değerlendirilir.

 

Eşlerin farklı kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalışması halinde; Varsa eşinin kurumuyla yapılan protokol hükümleri uygulanır.

 

Eşleri, mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tâbi olarak mülki idare amirliği, milli istihbarat, emniyet hizmetleri sınıflarından birinde görev yapanlar ile hâkim, savcı veya Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya uzman er olarak görev yapan personelin eşinin görev yaptığı yere ataması yapılır.

 

Eşi farklı kamu kurum ve kuruluşlarında kamu personeli olarak çalışan personelin Yer değişikliği talebinde eşinin görev yaptığı yerin kendi unvan ve branşında C veya D hizmet grubunda olması halinde eşinin görev yaptığı yere ataması yapılır. Aksi halde ilgili kurumla koordinasyon sağlanır. Eşinin görev yaptığı kurumun başka yerde teşkilatının bulunmaması, kadro veya mevzuatı açısından aile birliği mazeretine dayalı atanma imkânının olmaması halinde talebi değerlendirilir.

 

Eşi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında kurulan üniversitelerde öğretim üyesi olanların ataması eşinin görev yaptığı yere yapılır.

 

Eşi, tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık mevzuatına göre uzmanlık veya yan dal uzmanlık eğitimi görmekte olanların yer değiştirme taleplerinde aslık üstlük, bölge ve hizmet grubu şartı aranmaz. Ancak, başvuru tarihi itibariyle eşinin kalan uzmanlık eğitim süresinin altı aydan fazla olması zorunludur.

 

Personelin, milletvekili, belediye başkanı, muhtar veya noter olan eşlerinin bulunduğu yere yer değiştirme suretiyle ataması yapılabilir.

 

Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde kesintisiz üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışanlardan askerlik süresini borçlanıp primlerini ödeyenlerin askerlikte geçen süreleri üç yıllık süre kapsamında değerlendirilir.

 

Kısa çalışma ödeneğinin ödenmesi ile askerlik nedeniyle işyeriyle ilişiği kesilenlerden askerlik dönüşü aynı ilde en geç iki ay içerisinde göreve başlanması halinde, müracaat tarihi itibariyle üç yıllık prim ödeme şartı aranmakla birlikte bulunduğu yerde üç yıllık kesintisiz prim ödeme şartı aranmaz.

 

Stratejik personelin yer değiştirme taleplerindeki eski yönetmelikte yer alan kısıtlamalar bu yönetmelikte de korunmuştur. 

 

                                                                                                                                                                                           CEMAL YAMAK

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
eş durumu tayini
Uğur Tekaüt 2015-07-09 14:39:50
Merhaba cemal bey.Eşimle ben ikimiz içinde d grubu olan bir ilde sağlık personeli olarak çalışıyoruz.Astlık üstlük ilişkisi kalktı deniliyor su an ben daha önce işe başlamama ragmen bunun bir önemi kalmamış.bulunduğumuz ile ben eş durumundan geldim eşim sözleşmeli atandığı için ve 3 yıla yakın oldu artık kadrolu.şimdi temmuz atamasına başvurdum,benim için yine d eşim için b hizmet grubu olan bir ile;bakanlıktaki personel siz tekrar eski yerinize gönderilirsiniz eşinir gelemez deniliyor.yani ömür boyu c ve d grubu ilde çalışacaksın ya da aynı anda a grubu bir ile atanacağız.ya da atıyorum bizim mersin ankara adana gibi biryerde çalışmamız mümkün değil tamam istemiyoruz ama bu nasıl bir yinetmeliktir.Dönem tayini ile atanan personelin görev yeri değişikliği talebinde eşinin atanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde D veya C hizmet grubu şartı aranmaz.


Bu madde bizi kapsamıyor mu ? aynı ile ikinci kez eş durumundan gelinilir mi ? bu konuda ne yapabiliriz..
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

Aydın Gündemini Belirleyen Haber Sitesi-Aydin Haberleri
© Copyright 2013 Aydın Gündem Yazılım Ekibi. Tüm hakları saklıdır. Bu site haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
AYDIN GÜNDEM
Özlem Çerçioğlu
Aydın Belediyesi
Kuşadası
Nazilli
SPOR
Galatasaray
Beşiktaş
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
IŞİD