Beylikdüzü Escort android programi indir

Erken evrendeki mide ve bağırsak kanserlerine ameliyatsız çözüm

Aydın’da başarılı çalışmalarıyla ve birçok yeni tedavi yöntemlerini uygulamasıyla dikkati çeken ADÜ Gastroenteroloji Bilim Dalı, mide ve bağırsak kanseri tedavilerinde de bir ilki başararak, Türkiye’de sadece birkaç merkezde yapılabilen, erken evredeki mide ve barsak kanserlerinde ameliyatsız ‘Endoskopik Rezeksiyon’ yöntemini uygulamaya başladı.
Bu haber 2018-04-10 13:46:46 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.

Büyük, sapsız ve yatay polip olarak adlandırılan poliplerin çıkarılmasının geleneksel endoskopik polip çıkarma yöntemleriyle mümkün olmadığını belirten Öğretim Üyesi Dr. Altay Kandemir, son zamanlarda geliştirilen ileri endoskopik tedavi yöntemleri ile bunların ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde cerrahi operasyona gerek kalmaksızın endoskopik olarak çıkarılmasının mümkün olacağını aktardı.

Bu yeni yöntemler sayesinde, poliplerin kansere dönüşmesinin de engelleneceğini vurgulayan Kandemir, “Bu yeni ileri endoskopik yöntemler, Endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR) ve endoskopik submukozaldiseksiyon (ESD) olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemlerle, derine inmemiş, erken evre yüzeysel mide ve kolon kanserleri de çıkartılabiliyor. Böylece cerrahi bir operasyonlara gerek kalmadan hastaların tedavisi mümkün olabiliyor.
Erken evre yüzeysel kanserlerin derinliğini ölçebilmek için ise teknolojik ön incelemeler kullanılıyor. Optik boyama yapabilen özelleşmiş endoskoplar, boyama (Kromoendoskopi) ve endoskopik ultrasonun kullanıldığı inceleme yöntemleri ile kolonun iç yüzeyinin yanı sıra, kolon duvarları incelenerek tümörel yapının derinliği doğrudan ölçülebiliyor” dedi.

Bu yeni endoskopik yöntemlerle, erken evre kolon ve mide kanserlerinde tümörün tamamen çıkarılmasındaki başarı oranının yüzde 95’lere ulaştığını vurgulayan Kandemir, “Tümöral yapı, ilk iki katman ile 3. katmanın 3’te birinin yüzeysel kısmını geçmemişse, ameliyata gerek kalmadan artık endoskopik olarak çıkartılabiliyor. Endoskopik mukozal rezeksiyon yöntemi ile tümörel doku 2 santimin altında ise özelleşmiş metalik kement-halka ile yakalanarak elektrik akımı ile kesiliyor. Bu yönteme endoskopik mukozal rezeksiyon denilmektedir” sözleriyle endoskopik mukozal rezeksiyon yöntemini anlattı.

Dr. Öğretim Üyesi Altay Kandemir, “Tümoral dokunun çapı 2 cm 'nin üzerinde ise bu durumda endoskopik mukozal rezeksiyon yöntemi kullanılamamaktadır. Onun yerine yükseltilmiş tümörel dokunun altına iğne şeklindeki bıçaklarla girilmekte, elektrik akımı ile önce çevresi sonrada alt kısmı kesilerek, doku tek parça halinde çıkartılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ile erken evre kolon kanserinde tedavi başarısı yüzde 95'in üzerindedir. Hasta konforu çok yüksek olan bu ileri endoskopik metodlar sayesinde, hasta kısa sürede taburcu edilebiliyor ve kısa sürede normal hayata dönebiliyor.” sözleriyle işlem hakkındaki açıklamalarına son verdi.

ETİKETLER : Erken evrendeki mide ve bağırsak kanserlerine ameliyatsız çözüm
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

Aydın Gündemini Belirleyen Haber Sitesi-Aydin Haberleri
© Copyright 2013 Aydın Gündem Yazılım Ekibi. Tüm hakları saklıdır. Bu site haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
AYDIN GÜNDEM
Özlem Çerçioğlu
Aydın Belediyesi
Kuşadası
Nazilli
SPOR
Galatasaray
Beşiktaş
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
IŞİD