Beylikdüzü Escort android programi indir

Dijital dünya vefayı da ahiliği de bitirdi

Aydın-Muğla illerinde hizmet veren S.S. 3. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Necip Saraç, dijital dünya ve internet ile gelişen iletişimin, insanlar arasındaki diyalogu koparma noktasına getirdiğini söyledi.
Bu haber 2018-03-05 12:00:42 eklenmiş ve 208 kez görüntülenmiştir.

Yeni neslin alışverişini hatta yemeğini bile cebindeki internet aracılığı ile sipariş edip yemeye başladığını belirten Başkan Saraç, “Tamamen dijitale bağımlı yaşayan bu genç nesil, ilerleyen dönemlerde düğün, cenaze, acı ve tatlı günlerini de dijital dünya ile mi gerçekleştirecekler merak ediyoruz. İnternet ve dijital alem sadece paramızı değil, insani değerlerimizi ve geleneklerimizi bizden alıp götürdü” diyerek gençlerin biraz gerçek dünyaya dönmelerini istedi.  


  2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, üniversite çağında ve 20-30 yaş arasında bulunan gençlerin yüzde 50’sinin alışverişlerini internet aracılığı ile yaptığının ortaya çıktığını belirten 3. Bölge Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Saraç, “İlk bakışta çok modern görülen bu durum aslında toplumumuzun ve değerlerimizin hızla çöktüğünün göstergesidir. Bugün çarşı pazarda esnafı ile tanışmayan, bakkalı ile selamı sabahı olmayan bir genç parası ile internette alışverişini yapabiliyor. Önemli olan paran olduğunda alışveriş yapmak değil paran olmadığında da ihtiyacını alabilmektir. Yarın bu gençler sıkışık bir durumları olduğunda hangi siteye dertlerini anlatıp sorunlarına çare bulacak merak ediyoruz” diyerek ülke gençliğinin dijital bağımlılıktan bir an önce kurtarılması gerektiğini söyledi.


  Dijital teknolojilerin en fazla etki ettiği alanların başında gelen pazarlama dünyasının Türk toplumunu asırlardır ayakta tutan ahilik geleneğini de ortadan kaldırmaya başladığını belirten Başkan Saraç, “Bu memleket ne krizler gördü, ne sıkıntılar yaşadı. Hepsi de milletin dayanışması ile atlatıldı. Bunu sağlayan da ahilik kültürümüz idi. Bugün üzülerek görüyorum ki, internet ve dijital dünya sadece muhabbetimizi değil önemli geleneklerimizi de yok etmeye başladı. Kısacası paylaşım kültürümüzü kaybetmeye başladık. Eskiden sevinç ve üzüntü, varlık ve yokluk paylaşılırdı. Şimdi gösterişten öte gitmeyen dilek ve temenni mesajları ile sözde paylaşım var. Bu nedenle gençlerin dijital alemden gerçek aleme dönmesini tavsiye ediyoruz” diyerek gençlerin komşuluğa ahilik geleneklerine önem vermesini istedi.

ETİKETLER : Dijital dünya vefayı da ahiliği de bitirdi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

Aydın Gündemini Belirleyen Haber Sitesi-Aydin Haberleri
© Copyright 2013 Aydın Gündem Yazılım Ekibi. Tüm hakları saklıdır. Bu site haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
AYDIN GÜNDEM
Özlem Çerçioğlu
Aydın Belediyesi
Kuşadası
Nazilli
SPOR
Galatasaray
Beşiktaş
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
IŞİD