Beylikdüzü Escort android programi indir

Yaygınlaşan PRP tedavisinde yanlış ve gereksiz uygulamalar yapılıyor

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, “PRP tedavisi mutlaka konunun uzmanı hekimler tarafından ve ultrason eşliğinde doğru noktalara yapılmalıdır” dedi.
Bu haber 2018-02-23 11:22:52 eklenmiş ve 168 kez görüntülenmiştir.

Son yıllarda diz ve omuz ağrılarının tedavisinde tercih edilmeye başlanan Trombositlerden Zengin Plazma (PRP) tedavisinin hangi durumlarda ve nasıl uygulanması gerektiği konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, “Son yıllarda kas iskelet sistemi ve eklem hastalıkları ile ilgilenen hekimlerin başvurduğu yeni tedavi yöntemlerinden biri. Sıklıkla hasarlanmış kas, tendon ve kıkırdağın iyileştirilmesi amacıyla kullanılır. Ancak PRP sadece bu hastalıklarda değil kozmetik amaçlı olarak da Dermatologların da başvurduğu bir yöntem.
Hastanın vücudundan alınan kan örneği, trombosit bakımından zengin plazmayı kanın diğer bileşenlerinden ayırmak amacıyla  santrifüje yerleştirilir. Santrifüjden elde edilen trombositler  plazma ve büyüme faktörleri açısından son derece zengindir. Elde edilen PRP daha sonra doktorlar tarafından tedavi edilecek bölgeye ultrason kılavuzluğu kullanılarak enjekte edilir. Trombositler, yaralı dokuları onarmak için gerekli olan büyüme faktörleri için doğal bir rezervuar olarak işlev görür. Trombositlerde bulunan  büyüme faktörleri, kollajen üretimini arttırır,  tendon kök hücresinin çoğalmasını ve tenositle ilgili gen ve protein ekspresyonunu da arttırarak doku iyileşmesini uyarır” diye konuştu.

“Yaygınlaşan yöntem yanlış ve gereksiz uygulamaları doğurdu”
Tedavi yönteminin yaygınlaşmasının beraberinde bazı sorunları da getirdiğine işaret eden Prof. Dr. Şendur, şu uyarılarda bulundu: “PRP kullanımı yaygınlaşmakla birlikte yanlış ve gereksiz uygulamaları da beraberinde getirmektedir. PRP verildiği alanla ilgili hücrelerin çoğalmasına katkıda bulunarak harekete geçirir. Örneğin kıkırdak iyileşmesini sağlamak üzere verilecek plazma kıkırdağa ulaşacak bir noktadan verilmelidir. Plazmayı; tedavisi istenen dokunun uzağına vermekle herhangi olumlu bir etki elde edilemez.
O nedenle PRP tedavisi mutlaka konunun uzmanı hekimler tarafından ve tabi mümkünse ultrason eşliğinde doğru noktalara yapılmalıdır. Tedavi edici PRP ekstresinin doğru yapılması tedavide başarı şansını önemli oranda arttırır”

ETİKETLER : Yaygınlaşan PRP tedavisinde yanlış ve gereksiz uygulamalar yapılıyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları

Aydın Gündemini Belirleyen Haber Sitesi-Aydin Haberleri
© Copyright 2013 Aydın Gündem Yazılım Ekibi. Tüm hakları saklıdır. Bu site haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
AYDIN GÜNDEM
Özlem Çerçioğlu
Aydın Belediyesi
Kuşadası
Nazilli
SPOR
Galatasaray
Beşiktaş
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
IŞİD